MOREAU AGRI, spol. s r.o. > aktuality > Monosem, mono tam, možná zaseju i Vám

Monosem, mono tam, možná zaseju i Vám

To Vám povídám, zaseju do čehokoliv, rostlinu téměř jakoukoliv, jsem k Vašim službám. Nebudu se pyšnit, že jsem nejlepší, to o sobě říká každý, jedno však zmínit chci, jsem stroj francouzský. Výsevní ústrojí je srdcem mým, hnané spojením mehanicko-pneumatickým.

Pneumatický tlukot srdce

Mí výrobci říkají, že kdo chce sklidit, musí v prvé řadě kvalitně zasít. A proto jsem byl vymyšlen. Když seju, jde mi o to, aby semínko neodskakovalo z řádku, proto mám své srdce, zásobník na osivo a konec svého výsevního ústrojí v jedné ose. Díky tomu nemusím osivo foukat vzduchem směrem dolů (tzv. nastřelovat), ale správným načasováním a nastavením padá dolů semínko do řádku samo od sebe volným pádem, a proto nikam neuskočí.

Lépe řečeno, když pro něj vytvořím svým dvojitým diskem řádek, semeno spadne a zůstane tam, kde má. Potom semeno přikryju přikrývkou z hlíny, aby bylo celé zakryto.

Tady vidíte, jak např. může vypadat jedna moje jednotka v celé své kráse

Elektronický tlukot srdce

Přesto, že jsem psal, že mé srdce, které se stará o přesnost setí, a které si myslím, že je mimořádně přesné, je poháněné mechanicky (kardanem) a vzduchem, tak dnes to jde ještě i jinak. A to kardanem a elektronicky.

Stejně jako cokoliv jiného, i tohle má zajisté své výhody a nevýhody, ale doba jde kupředu a já mám nové technologie rád. Proto, kdo si mě bude přát v elektronickém módním stylu, tomu rád vyhovím. Díky svému elektricko-mechanickému srdci dokáži nastavit opravdu široké možnosti dávkování osiva (a to na každý řádek zvlášť!), nejrůznější kombinaci vypínání řádků i kolejových řádků a tím svému pánovi ušetřit peníze za osivo. A přitom seju pořád stejně přesně, možná i přesněji. Uvidíme, jak se technologie bude posouvat dále, ale za těch několik let zatím vše funguje dobře. A kdyby se náhodou na mě něco pokazilo, tak mí dodavatelé se postarají o to, abych opět fungoval.

Výhoda je taky to, že v některých případech může má elektronická verze vyjít i cenově zajímavěji, protože nepotřebuji například elektromagnetické spojky, o odpojení řádku se totiž stará elektronický motorek, který je na každé jednotce zvlášť. A vše je potom propojeno do mozku, který mě má plně pod kontrolou.

Díky elektrickému pohonu ústrojí se dá nastavit široká škála různých možností dávkování osiva a kombinace vypínání kolejových řádků, přitom přesnost setí je stejná jak při mechanickém pohonu, ne-li větší

Mozek

Někteří říkají, že duše se nachází v mozku, já myslím, že duše mých stvořitelů se nachází v mém každém šroubku a kousku oceli. A i to je možná důvod, proč se mí noví pánové, ke kterým doputuji, ke mně chovají hezky a chválí si práci, kterou odvádím. Každopádně mým mozkem je vždy nějaký počítač. A to různé druhy, od jednoduchých počítačů, které už možná dnes vypadají zastarale, ale pořád odvádí dobrou práci, přes promyšlenější počítače s barevným displejem až po obrovské dotykové obrazovky, které by mohly klidně soupeřit s dnešními tablety.

Díky tomu můj mozek zvládá počítat množství zasetého osiva (na celém povrchu nebo po částech), ukazovat vzdálenost mezi semeny, rychlost, vypínat řádky, prostě široké množství nastavení a spoustu dalšího.

Samozřejmě, jak jsem psal výše, já mám nové technologie rád, a proto vítám, když mě propojí např. s GPS a díky tomu se mi vypínají řádky automaticky, a to šetří peníze mým pánům ještě víc.

Další samozřejmostí je propojení mého srdce s mým mozkem pomocí USB, pardon ISOBUSu. A úplně nejlepší je, když má můj pán jeden univerzální terminál, který může použít např. pro připojení a ovládání secího stroje, rozmetadla, postřikovače… To ušetří nejen místo v kabině, ale i lidský nervový systém, který, jak jsem zjistil, je poměrně náchylný na stres a funguje jinak než moje kabely.

I takhle může vypadat terminál na ovládání secího stroje, který je dotykový. A jak je vidno, je univerzální, dá se použít i na postřik a dokáže zobrazit např. ovládání stroje, GPS a 3 další obrazovky

Větší svaly a pevnější tělo

Znáte ten příběh o závodu zajíce a želvy? Zajíc si myslel, že když dokáže běžet rychleji, je automaticky vítěz. Zjistil však, že není všechna rychlost, co se třpytí, a i když uměl běžet daleko rychleji, přesto prohrál.

Mí stvořitelé jsou zastánci toho (a já taky), že když se má něco udělat opravdu pořádně, nemá se to dělat příliš rychle, aby se to neodfláklo. Tady nejde o to, abych byl co nejdřív cíli, ale aby ten cíl (sklizeň) byla co největší a zaseto co nejlépe. Přesto mám však spoustu vymožeností na to, abych jezdil lépe, rychleji a lépe kopíroval povrch. K tomu mi souží např. patentované tzv. paralelogramové odpružení MONOSHOX®.

Ale vychytávek mám daleko, daleko více. Závěrem chci poděkovat svým dodavatelům v ČR, kteří se o mě hezky starají již 20 let a dali mi prostor odvést spoustu kvalitní práce.